Skip til hoved indholdet Kontakt Kontakt

En kro, en å og fire plantager - nyt natur- og historieformidlingscenter åbner i Hovborg

11. oktober åbner dørene til Natur- og Historieformidlingscentret i Vandmøllen i Hovborg om Holme Å, heden, plantagerne og de mennesker, der har sat deres præg på egnen. Samtidig indvies et nyt Natureventyr i Baldersbæk Plantage.

Et sted, hvor mennesker, natur og historie mødes

”Nysgerrigheden skal vækkes til live med levende, lærende og nærværende aktiviteter … alle de værdier, der ligger gemt i skiftende tiders historie, er vigtige brikker i den mosaik, der danner grundlaget for vores nutidige levevilkår.”

Sådan lyder ordene fra Ellen Møller i bogen Godaw o vællkommen.

Dette er udgangspunktet for udstillingen i Vandmøllen. Hovborg har altid været mere end en landsby – det er et knudepunkt, hvor mennesker, natur og historie mødes. Det er forsøgt genfortalt i Natur- og Historieformidlingen. Fra de første fem gårde omgivet af hede til i dag, har Hovborg været et sted, hvor livet folder sig ud i tæt samspil med omgivelserne.

Særligt Hovborg Kro har gennem århundreder fungeret som hjertet i landsbyen – et mødested for studedrivere, rejsende og lokalsamfundet. Og Holme Å har været selve livsnerven: den har givet kraft til markerne, hvile til studene og energi til både mølle, elværk og dambrug.

Fortidens fremsyn – nutidens inspiration

De store plantager omkring Hovborg fortæller historien om fremsyn og udvikling – og minder os samtidig om, at fortidens visioner kan være en nøgle til at løse nutidens klima- og biodiversitetsudfordringer.

Udstillingen giver også stemme til de mennesker, der med slid, sammenhold og vedholdenhed har formet landsbyen. Deres arv lever videre i et stærkt fællesskab, en levende og bæredygtig landsby – også i fremtiden.

Tag med Villum på eventyr i Baldersbæk Plantage

Et nyt Natureventyr, der foregår i Baldersbæk Plantage ser også dagens lys. Her kan børn mellem 4 og 9 år følge drengen Villum og spøgelset Rose. Med humor og fantasi vækkes historien til live – og minderne om Holger Petersens mange spøge får nyt liv i skoven. Natureventyret findes i appen ’Natureventyr’ og kan opleves, når det passer ind i familiens kalender. Det udgives i appen kort tid før indvielsen.

Om åbningen

Åbningen af Natur- og Historieformidlingscentret ”Vandmøllen” finder sted lørdag den 11. oktober kl. 11.00 ved Vandmøllen, Holmeåvej 27, Hovborg.

Vejen Garden marcherer gennem byen, og borgmester Frank Schmidt-Hansen holder tale. Der er rundvisning, lidt godt til ganen og tid til at fordybe sig i udstillingen i og uden for Vandmøllen. Børnene kan male illustrationer fra Natureventyret i Baldersbæk Plantage. Vandmøllens Venner er arrangører.


Kontakt:

Om Vandmøllen: Connie Mark Skovbjerg, Vandmøllens Venner, 28 89 80 21

Om Natureventyr: Charlotte Thomsen, kultur- og turismekonsulent i Vejen Kommune, 23 74 88 26

Ros og ris til hjemmesiden

Hold dig opdateret om Vejen Kommune

Vejen Kommune
Rådhuspassagen 3
6600 Vejen


CVR-nummer 29189838

Genveje