Ældrerådet

Ældrerådet skal høres forud for at Byrådet træffer beslutning i sager, der har betydning for ældre borgere i Vejen Kommune.

Ældrerådet kan af egen drift tage emner op.

Der er 12 medlemmer af ældrerådet for perioden 2018-2021:

Egon Nissen (formand)
Klokkehøj 17
6630 Rødding
Tlf. 21 62 97 59
E-mail: egon@rnet.dk

Niels Peter Birkelund (næstformand)
Ahornvej 4
6650 Brørup
Tlf. 40272487
E-mail: Nbirkelund@hotmail.com 

Birgit Kousgård Pedersen
Mølvejgårdsvej 7, Hjerting
6630 Rødding
Tlf. 61 54 63 22
E-mail: birgitkousgaard@hotmail.com

Manfred Otto Riedl
Borgergade 48
6752 Glejbjerg
Tlf. 75 19 81 89
E-mail: gunman@aol.dk

Gunnar Skov
Rødding Søndervang 2
6630 Rødding
Tlf. 20 49 22 46
E-mail: gunnar-skov@rnet.dk

Birgit Finderup
Irisvej 2
6670 Holsted
Tlf. 75 39 27 29

Hanne Larsen
Skrænten 16
6600 Vejen
Tlf. 50780588
E-mail: hannelarsen1946@hotmail.com

Ingrid Roed
Brunbjergvej 1
6682 Hovborg
Tlf. 51512822
E-mail: ingrid.roed.46@gmail.com

Lars Tersbøl
Bækkegård 37
6622 Bække
Tlf. 24616539
E-mail: LAMATE62@hotmail.com

Niels Christensen
Nørregade 7 R 1. sal
6600 Vejen
Tlf. 21683917
E-mail: ncchristensen@hotmail.com

Ole Kærsaa
Skovvænget 3
6630 Rødding
Tlf. 29847949
E-mail: HUNTER2@BBSYD.dk

Vagn Storm
Knudsmindevej 18
6650 Brørup
Tlf. 61763952
E-mail: vagn.storm@gmail.com

 

Se dagsordner og referater fra Ældrerådets møder

 

Spørgsmål kan rettes til Social & Ældre, Mads Ruben Michelsen, tlf. 79 96 64 97 mail:
mrm@vejen.dk