Skip til hoved indholdet Kontakt Kontakt

Huller i tænderne - Virkelighedens Karius og Baktus

I munden findes altid millioner af bakterier. Der findes mange forskellige slags bakterier. De fleste er uskadelige for tænderne og er med til at holde de skadelige bakterier nede.

Bakterierne formerer sig, antallet stiger voldsomt og bliver til belægninger på tænderne (plak). Derfor er det vigtigt at tænderne bliver børstet grundigt hver dag, for jo mere plak jo flere bakterier.

En mindre gruppe af bakterier er skadelige for tænderne - disse er virkelighedens Karius og Baktus. De lever af sukker og danner syre. Denne syre ætser og afkalker tandemaljen, så man får huller i tænderne.

Hvis man ofte får sukker, vil de skadelige bakterier leve bedst og komme i flertal. Dermed får man nemmere huller i tænderne. Undgå at spise slik og sukker til dagligt, så får de skadelige bakterier for lidt at leve af og "sultes ud".

 Få inspiration til sund mad.

Relateret indhold

Akut hjælp

Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har behov for en nødbehandling udenfor tandplejens åbningstid?

Akut brug for hjælp

Tandbørstning

Læs mere om gode råd til nemmere tandbørstning.

Gode råd til tandbørstningen

Lakforsegling

Vi kan tilbyde at forsegle tyggefladen.

Lakforsegling af tænder

Tandplejen

Sundhed & Sammenhæng

Ring til os

Bemærk

Når du sender Digital Post til os, bliver du bedt om at bruge MitID. På den måde bliver beskeden sendt sikkert, og du kan skrive dine personlige oplysninger, f.eks. dit CPR-nummer.

Tandreguleringen

Sundhed og sammenhæng

Ring til os

Bemærk

Når du sender Digital Post til os, bliver du bedt om at bruge MitID. På den måde bliver beskeden sendt sikkert, og du kan skrive dine personlige oplysninger, f.eks. dit CPR-nummer.

Denne side er printet den 14-11-2025 12.05

Ophavsretten tilhører Vejen Kommune.

Informationer må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.

Ros og ris til hjemmesiden

Hold dig opdateret om Vejen Kommune

Vejen Kommune
Rådhuspassagen 3
6600 Vejen


CVR-nummer 29189838

Genveje